Dlaczego organic?

Skóra noworodka jest trzy razy cieńsza niż u dorosłego, a niemowlęcia i małego dziecka (do 2 roku życia) dwa razy cieńsza. Przez cienką, niedojrzałą skórę maluszka do organizmu łatwo przenikają pozostałości substancji chemicznych obecnych w odzieży, pościeli, pieluszkach czy kosmetykach. Do uprawy bawełny konwencjoanlnej stosuje się ogromną ilość pestycydów (aż 10% światowej produkcji!) oraz nawozów sztucznych, a do jej wykańczania formaldehyd i inne chemikalia. Z kolei do produkcji pieluszek jednorazowych wykorzystuje się bieloną chlorem pulpę papierową (rakotwórcze dioksyny), przetworzoną ropę naftową (plastik nie przepuszczający powietrza), oraz bardzo duże ilości poliakrylanu sodu (granulki zmieniające mocz w żel), a także inne chemikalia. Podobnie, ogólnodostępne kosmetyki zawierają pochodne ropy naftowej (tani substytut naturalnych olejków roslinnych, dobrze natłuszcza, lecz zatyka pory skóry), SLS i SLES (detergenty o działaniu kanerogennym i mutagennym) i sztuczne konserwanty. Wszystkie te substancje działają toksycznie na rozwijający się organizm. Bardzo często są przyczyną astmy i egzemy u maleńkiego człowieka.

Maleństwo przez cały okres życia płodowego przebywa w naturalnym, przyjaznym środowisku. Kiedy więc przychodzi na świat, jest zupełnie bezbronny i zdany na swoich rodziców oraz otoczenie, zaś jego organizm jest wciąż niedojrzały i rozwijający się. Noworodek powinien być wtedy otoczony szczególną troską oraz pielęgnowany przy pomocy przyjaznych i w pełni naturalnych produktów. Takimi właśnie produktami są  ubranka, pieluszki i artykuły higieniczne, pościelowe, kąpielowe, wykonane z certyfikowanej bawełny organicznej, bambusa, czy też wełny merynosów. Tylko całkowicie naturalne włókna nie poddawnane działaniu sztucznych środków ochrony roślin ani szkodliwym procesom wykańcznia tkanin, są czyste i bezpieczne dla wrażliwej skóry noworodka i niemowlęcia. Z czasem skóra nabiera większej odporności na czynniki zewnętrzne, ale nadal wymaga naturalnej ochrony w celu utrzymania jej w zdrowiu. Produkty organiczne i bambusowe są zalecane szczególnie przy skłonności do egzemy, astmy i przy wrażliwej skórze, czyli dla każdego małego dziecka, a i dorosły przecież powinien z troską dbać o swoje ciało.

Ubranka z bawełny organicznej, pościel organiczna, ręczniki organiczne oraz wielorazowe pieluszki organiczne są niezwykle miękkie i delikatne dla skóry, przez co zmniejszają powierzchniowe reakcje alergiczne. Włókna bawełny organicznej są grubsze, dłuższe i dużo bardziej wytrzymałe, gdyż bawełna ekologiczna w trakcie wzrostu nie była osłabiana działaniem pestycydów i sztucznych nawozów, a ponadto była ręcznie zbierana. 

Pościel bambusowa, kocyki bambusowe, ręczniki bambusowe oraz wielorazowe pieluszki bambusowe odznaczają się niezwykłą delikatnością i wprost satynową miękkością. Produkty z bambusa mają działanie antyalergiczne, antybakteryjne i antygrzybiczne, przez co są idealne dla niemowląt, dzieci i alergików. Tkanina bambusowa utrzymuje neutralną temeraturę ciała - w lecie przyjemnie chłodzi, zaś w zimie delikatnie ogrzewa bez efektu przegrzania.

Ekologiczne pieluszki jednorazowe są wytwarzane przy użyciu niebielonej chlorem pulpy papierowej pochodzącej ze zrównoważonego leśnictwa, oddychającej membrany nieprzemakalnej zwykle z naturalnych włókien oraz głęboko umiejscowionego rdzenia chłonnego uzyskiwanego z połączenia niewielkiej ilości poliakrylanów oraz skrobii kukurydzianej, pszennej lub celulozy.

Kosmetyki naturalne - takim mianem określa się zwykle kosmetyki organiczne, czyli produkowane z w pełni naturalnych surowców roślinnych pochodzących z upraw ekologicznych. Kosmetyki ekologiczne zgodnie wymogami jednostek certyfikujacych, nietylko muszą być wytwarzane z surowców organicznych, ale także nie mogą zawierać szeregu szkodliwych substancji chemicznych, które są tanimi substytutami naturalnych surowców oraz bez przeszkód mogą być stosowane w zwyklych kosmetykach.

 

Zachęcamy do dbania o dzieci i siebie naturalnie - w zgodzie z naturą, która oferuje nam najprosztsze i zarazem najlepsze rozwiązania. Wówczas organizm będzie zdrowy, silny i pełen energii!