Poradnik pieluszkowy

 

CO TO SĄ NOWOCZESNE PIELUSZKI WIELORAZOWE?

Są to pieluszki wielokrotnego użytku uszyte na kształt pielucho-majtek z bardzo chłonnych materiałów - włókien naturalnych lub syntetycznych, zwykle zintegrowane z warstwą nieprzemakalną i zapinane na napy lub rzepy. Nie wymagają one wygotowywania ani prasowania.

 

JAKIE PIELUSZKI WYBRAĆ?

Złotym środkiem jest wybranie pieluszek zintegrowanych z warstwą nieprzemakalną tj. AIO, SIO lub kieszonek - NA DZIEŃ (są zgrabniejsze i szybciej się je zakłada) oraz formowanych w parze z nieprzemakalną osłonką - NA NOC (po włożeniu dodatkowego wkładu praktycznie nigdy nie przeciekają).

 

ILE PIELUSZEK BĘDĘ POTRZEBOWAĆ?

Komplet ok. 15 pieluszek (10-20szt.) one size na cały okres pieluszkowy. Polecamy zakupić 15-20szt. w przypadku noworodków i niemowląt do ukończenia 1 roku życia oraz 10-15szt. jeżeli przygodę z pieluszkami wielorazowymi zaczynamy u niemowląt powyżej 1 roku życia oraz dzieci często sadzanych na nocnik.

 

CZY BĘDĘ POTRZEBOWAĆ WIĘKSZYCH UBRANEK PRZY UŻYWANIU PIELUCH WIELORAZOWYCH?

Nie, jeśli zdecydujesz się na pieluszki typu AIO, SIO lub kieszonki - czyli pieluszki zintegrowane z warstwą nieprzemakalną. Tak, jeśli zdecydujesz się używać pieluszki formowane.

 

JAK PRZECHOWYWAĆ I PRAĆ NOWOCZESNE PIELUSZKI WIELORAZOWE?

Krok 1. Bibułkę jednorazową wraz z kupką wyrzuć do toalety i spłucz.

Krok 2. Mokrą pieluszkę włóż do worka na brudne pieluszki albo wiaderka z przykrywką (przechowywanie na sucho) LUB do wiaderka z wodą i dodatkiem antybakteryjnym (namaczanie)* tj. 1  łyżka stołowa proszku Nappy Fresh lub Mio Fresh na niepełne wiaderko letniej wody.

Krok 3. Kiedy uzbiera się pełne wiaderko (średnio co 2 dni) wrzuć pieluszki do pralki automatycznej i włącz PŁUKANIE.

Krok 4. Następnie dołóż inne rzeczy do prania np. ubranka niemowlęce i włącz PRANIE w temp. 40-60°C z połową dozy proszku do prania np. antybakteryjny proszek do prania pieluszek i ubranek Potion Tots Bots. Jeśli pierzesz w zwykłym proszku do prania (połowa zalecanej dozy), w celu odkażenia pieluszek dodatkowo dodaj 1 łyżeczkę antybakteryjnego dodatku do prania pieluch LUB 5 kropel olejku lawendowego, z drzewa herbacianego lub z drzewa różanego. Środka antybakteryjnego nie potrzebujesz dodawać do prania, jeśli pieluszki były namaczane.

Krok 5. Rozwieś i pozwól wyschnąć pieluszkom. Po wysuszeniu pieluszki są gotowe do ponownego użycia!

 

*Roztwór musi być zmieniany codziennie.

Nie należy namaczać osłonek wełnianych.

 

CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ Z NOWOCZESNYMI PIELUSZKAMI WIELORAZOWYMI?

1. Nie pierz pieluszek na programie ekonomicznym, gdyż mogłyby zostać niedokładnie wypłukane. Dzisiejsze pralki zużywają stosunkowo mało wody nawet podczas zwykłego cyklu prania, przez co we włóknach zwykle pozostają resztki detergentów. Ważne jest, żeby zarówno pieluszki, jak i odzież niemowlęca były dokładnie wypłukane (warto ustawić dodatkowe płukanie). Pieluszki nie będą wówczas "łapać" niemiłego zapachu. Zmniejszysz również ryzyko powierzchniowych reakcji alergicznych będących wynikiem kontaktu ze skórą pozostałości detergentu w odzieży.

2. Nie przeładowuj bębna pralki - pieluszki muszą się swobodnie obracać w pralce. Max 3/4 bębna pralki jest w porządku.

3. Nie wygotowuj pieluszek. Natomiast pranie w temp. 95C dopuszczalne jest okazjonalnie w uzasadnionych przypadkach (biegunka wirusowa, niemiły zapach pieluszek niemożliwy do wyeliminowania innymi sposobami itp) lub regularnie np. raz w miesiącu, o ile producent na to zezwala (patrz na metce).  Najlepszym, naturalnym i nic nie kosztującym sposobem na zabicie bakterii są promienie słoneczne. Słońce też świetnie wywabia plamy. 

4. Unikaj prania wodoodpornych osłonek/otulaczy PUL w temp. powyżej 60C, chyba że producent zaleca inaczej (w wyższej temp. warstwa PUL niektórych marek może stopniowo się odklejać od materiału, choć rzadko się to zdarza).

5. Nie używaj płynu do płukania (oblepia włókna pieluszki). W zamian za to możesz dodać kilka kropel olejku z drzewa różanego lub olejku lawendowego do przegródki na płyn do płukania (pranie będzie wtedy pięknie, świeżo i naturalnie pachnieć!).

6. Nie susz pieluszek (szczególnie bambusowych oraz zintegrowanych z warstwą nieprzemakalną) bezpośrednio na grzejniku lub w suszarce bębnowej w bardzo wysokiej temperaturze.

7. Nie prasuj pieluszek, chyba, że producent zaleca inaczej.

8. Nie dopuszczaj do bezpośredniego kontaktu pieluszki z kremem na odparzenia (włókna uległyby zatłuszczeniu, co obniżyłoby chłonność pieluszki). Możesz użyć jednorazowej bibułki jako bariery pomiędzy pieluszką a pupą dziecka.

 

PIELUSZKI NA PRZEŁOMIE WIEKÓW

Od zarania dziejów niemowlęta były przewijane w pieluszki materiałowe nadające się do prania. Dawniej był to po prostu kawałek materiału z naturalnego włókna, w który było owijane dziecko. Przez wieki była to głównie tkanina wytworzona z bawełny organicznej, choć nikt wówczas bawełny tak nie nazywał. Do XIX wieku bowiem, wszystkie plantacje były ekologiczne – nawożone w sposób naturalny, nie modyfikowane genetycznie, ręcznie zbierane i niepoddawane uzdatniającym zabiegom chemicznym. Obecnie przemysł bawełniany opiera się niestety w dużej mierze na środkach chemicznych – pestycydach i nawozach sztucznych, choć część plantatorów skłania się ku metodom organicznym.

W XX wieku pojawiły się pierwsze pieluchy tetrowe, wykonane ze specjalnej dzianiny bawełnianej, oraz delikatniejsze w dotyku pieluchy flanelowe (również z bawełny). W celu zabezpieczenia pieluszki przed przemoczeniem ubranka, na pieluszkę spiętą agrafką często zakładano ceratkę PVC. Pieluchy tetrowe wykonane z niebarwionej bawełny były przyjazne dla skóry dziecka, jednakże stosowane razem z nieoddychającą ceratką często powodowały odparzenia, bez ceratki zaś łatwo przeciekały. Pieluszki takie musiały być też dość często zmieniane, a także regularnie wygotowywane i każdorazowo prasowane w celu odkażenia. I ch używanie pochłaniało więc dużo czasu, wody i energii.

Pieluszki tetrowe do dziś bywają stosowane przez tradycyjnych rodziców do codziennego przewijania oraz według wskazań ortopedów do tzw. szerokiego pieluchowania noworodka, w celu prawidłowego rozwoju stawów biodrowych w pierwszych miesiącach życia. Pielucha jest w tym celu składana szeroko, tak by rozstaw nóżek pozostawał dość duży. Zwykle jednak używana jest w parze z nieprzemakalnymi pielucho-majteczkami PUL (zamiast ceratki), które nie tylko nie przeciekają, ale również zapewniają cyrkulację powietrza wewnątrz pieluszki. Obecnie pieluszki tetrowe nie wymagają już wygotowywania ani prasowania, gdyż są prane w pralkach automatycznych w proszku ze środkiem sanityzującym oraz szyte z włókien o właściwościach antybakteryjnych np. bambusa.

W drugiej połowie XX wieku pojawiają się pieluszki jednorazowego użytku produkowane na skalę przemysłową. Początkowo występowały one pod postacią otoczonego celulozową osłoną chłonnego wkładu z waty celulozowej lub bawełnianej. Później konstrukcja pieluszek była udoskonalana i osiągnęła kształt pielucho-majtek, dodano też mocujące przylepce oraz rzepy. Wkład chłonny został zastąpiony bardziej wydajnym wkładem wiążącym mocz do postaci żelu, związkiem chemicznym w formie granulek tzw. poliakrylanem sodu. Dodano również inne ulepszacze: barwniki, pochłaniacze niemiłych zapachów, perfumy, związki chemiczne odpowiedzialne za zapewnienie dziecku uczucia suchości.

Obecne pieluszki jednorazowe składają się głównie z bielonej chlorem miazgi drzewnej, super-absorbentów (poliakrylan sodu), innych substancji chemicznych (barwniki, perfumy, kleje etc.) oraz nieprzemakalnego plastiku. Ze względu na wygodę stosowania, pieluszki jednorazowe wyparły niemal całkowicie pieluszki tetrowe przez ostatnie 2, 3 dziesięciolecia.

 

Wysoka chłonność i nieprzemakalność pieluszki, uzyskane przy zastosowaniu substancji chemicznych oraz zatrzymującego cyrkulację powietrza plastiku doprowadzają jednak bardzo często u niemowląt do reakcji alergicznych i przegrzania objawiających się podrażnieniem, przesuszeniem, zaczerwienieniem, wysypką, pieluszkowym zapaleniem oraz podniesieniem ciepłoty ciała w obrębie pieluszki. Oddziaływanie substancji chemicznych na cienką, niedojrzałą skórę niemowlęcia, przegrzewanie, oraz produkt uboczny bielenia pieluszki chlorem tj. dioksyny, mogą mieć jednak znacznie poważniejsze konsekwencje zdrowotne dla dziecka. Niewielka ilość badań jest jednak przeprowadza w tym kierunku.

Kolejnym problemem jest niebiodegradowalność pieluszek jednorazowych (wyjątkiem są ekologiczne pieluszki jednorazowe wytwarzane głównie z miazgi drzewnej, bawełny , kukurydzy lub bambusa). Jedno dziecko w ciągu całego okresu pieluszkowania zużywa przeciętnie 6000 sztuk, produkując aż 1,5 tony śmieci. Każdego dnia na wysypiska trafia blisko 8 milionów zużytych pieluszek jednorazowych. Pieluchy jednorazowe stanowią trzecie co do wielkości źródło odpadów na całym świecie. Szacuje się, że czas ich rozkładu wynosi 300-500 lat, gdyż plastik z którego są produkowane do całkowitego rozkładu potrzebuje setek lat. Również większość chemikaliów używanych do ich produkcji nie jest biodegrodowalna. Produkcja zabiera ogromne ilości surowców nieodnawialnych i wtórnych, wody oraz energii elektrycznej, tylko po to żeby pielucha została raz użyta, a następnie zalegała w środowisku przez następne pokolenia.

Używanie pieluszek jednorazowego użytku stanowi też duże obciążenie dla budżetu większości rodzin. Jako, że jedno dziecko zużywa w okresie pieluszkowym ok. 6000 pieluch, przeciętny koszt używania przeciętnych pieluszek jednorazowych dla jednego dziecka przez okres 2,5 roku wynosi aż 4500zł.

Pod koniec XX wieku na rynek zostają wprowadzone pierwsze biodegradowalne (ekologiczne) pieluszki jednorazowe. W odróżnieniu od standardowych „jednorazówek”, pieluszki te ulegają biodegradacji. Stopień i czas biodegradowalności jest stosunkowo różny w zależności od użytych surowców od 50 do nawet 100% w okresie od 3 m-cy do 4 lat.

Ekologiczne pieluszki jednorazowe składają się z niebielonej chlorem miazgi drzewnej z certyfikatem FSC (międzynarodowa organizacja promująca odpowiedzialne gospodarowanie zasobami leśnymi świata), absorbentów pozyskiwanych ze skrobii kukurydzianej, pszennej lub ziemniaczanej, obniżonych ilości poliakrylanu sodu, oraz z przewiewnej bawełny zamiast plastiku. Pieluszki wytwarzane są przy użyciu ekologicznych składników (pozbawione barwników i perfum lub zawierające naturalne barwniki, czasem olejki eteryczne), a zawartość substancji chemicznych jest ograniczona do minimum. Pieluszki te są proste w użyciu, chłonne i przewiewne, jednakże ich koszt jest jeszcze wyższy od standardowych pieluch jednorazowych.

Na przełomie XX i XXI wieku na rynku pojawiają się nowoczesne pieluszki wielokrotnego użytku.

 

NOWOCZESNE I EKOLOGICZNE PIELUSZKOWANIE

Po latach przerwy coraz większa liczba rodziców wraca do zapomnianej już najzdrowszej metody pieluszkowania, zwłaszcza że obecne pieluszki materiałowe w niczym nie przypominają tych z dawnych lat. Nowoczesne pieluszki wielorazowe szyte są z naturalnych włókien na kształt pielucho-majtek i zapinane na wygodne rzepy lub napy. Specjalnie wyselekcjonowane materiały używane do ich produkcji odznaczają się bardzo wysoką chłonnością (bambus, konopie), właściwościami antybakteryjnymi i antyalergicznymi, oraz pochodzą głównie z upraw ekologicznych. Popularne włókno bambusowe jest szczególnie cenione za zapobieganie i wspomaganie leczenia odparzeń. Nieprzemakalna i zarazem oddychająca warstwa pieluszki wielorazowej jest wykonana z poliestru powlekanego ultracienką warstwą PUL (laminat poliuretanowy posiadający mikropory), mikropolaru (poliester) lub wełny merino. W 100% naturalne osłonki pieluszkowe wykonane z delikatnej wełny merynosów odznaczają się ponadto właściwościami antybakteryjnymi, regulującymi temperaturę ciała oraz zapewniającymi doskonały przepływ powietrza.

Współczesne pieluszki wielorazowe są bardzo łatwe w użyciu. Można używać je razem z jednorazową, biodegradowalną bibułką higieniczną (z pulpy papierowej, skrobii kukurydzianej lub bambusa), która zatrzymując grubsze nieczystości chroni pieluszkę przed zabrudzeniem. Warstwa bibułki przy pupie niemowlęcia tworzy także barierę przed wilgocią. Zużyta bibułka wyrzucana jest wraz z kupką do toalety i spłukiwana. W kanalizacji ulega całkowitej biodegradacji. Rodzice, którzy życzą sobie, aby ich dziecko miało zapewnione uczucie suchości przez wiele godzin np. podczas snu, mają do wyboru wkładki lub pieluszki ze zintegrowaną warstwą weluru poliestrowego, mikropolaru, coolmaxu lub innych włókien poliestrowych doskonale odprowadzających wilgoć wgłąb pieluszki.

Pieluszki wielorazowe są cenione za wysoką ekologiczność. Gospodarstwa domowe, w których używa się pieluchy wielorazowe, nie „produkują” żadnych śmieci z tytułu pieluchowania. Ponoszą więc mniejsze wydatki z tytułu gospodarowania odpadami. Rodzice decydujący się na pieluchy materiałowe dla swoich dzieci, chronią w ten sposób nie tylko środowisko, ale i przyszłość następnych pokoleń, a więc i przyszłość swoich dzieci, wnuków, prawnuków.

Pieluszki materiałowe pozwalają także na duże oszczędności w budżecie rodziny. Koszt używania pieluszek wielorazowych przez cały okres pieluchowy waha się w granicach 1000-3000zl w zależności od wybranej wersji pieluszek - one size czy rozmiarowa, marki, jak i częstotliwości zmiany pieluszek. Okazuje się, że po przeliczeniu kosztów, używanie pieluszek wielorazowych jest tańsze, zdrowsze i pozwala chronić naszą planetę.

PRANIE

Nowoczesne pieluchy z materiału, do momentu prania przechowuje się w specjalnych workach na brudne pieluszki, wiaderkach z przykrywką (przechowywanie na sucho) lub we wiaderkach z wodą i dodatkiem antybakteryjnym (przechowywanie na mokro). Pieluszki pierze się średnio co 2 dni. Przed praniem pieluszki powinny być wypłukane w pralce, a następnie po dołożeniu do bębna ubranek niemowlęcych razem wyprane. Do prania używa się połowę standardowej ilości detergentu. W celu odkażenia pieluszek, do proszku można dodać antybakteryjny dodatek do prania pieluch (ten sam środek co do ewentualnego namaczania) lub kilka kropel olejku lawendowego (ewent. z drzewa herbacianego lub drzewa różanego). Nie należy używać płynów zmiękczających. Nowoczesne pieluchy wielorazowe nie powinny być prasowane, gdyż prasowanie obniża chłonność włókna i skraca żywotność pieluchy (dot. głównie włókien bambusowych).

RODZAJE NOWOCZESNYCH PIELUCH WIELORAZOWYCH

Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele fasonów pieluszek m.in. pieluszki z kieszonką, AIO (ang. All- In-One - wszystko w jednym), SIO (ang. Snap-In-One – zepnij w jedno), formowane i składane (prefold, tetrowe, flanelowe). W zależności od upodobań rodziców, do wyboru są pieluszki zapinane na napy, rzepy, lub specjalne klamerki (Snappi). Większość współczesnych pieluch wielorazowych (kieszonki, AIO, SIO) posiada zintegrowaną warstwę nieprzemakalną. Niektóre modele zaś (pieluchy formowane, składane) wymagają dodatkowo zastosowania nieprzemakalnych osłonek, które zabezpieczają ubranko przed zamoczeniem.

Obok szerokiego wyboru wysokogatunkowych materiałów oraz różnych modeli pieluszek, producenci oferują również szeroki wachlarz fasonów - pieluszki zgrabne lub o szerokim kroju - oraz piękne wzory, kolory pieluszek. Dla wielu rodziców, obok właściwości higienicznych, nowoczesne pieluszki wielorazowe stają się więc również nieodzowną częścią mody ich małych pociech. Pieluszki wielorazowe są też okazją do wyrażenia przez rodziców ich proekologicznego stosunku do życia oraz współodpowiedzialności za naszą planetę. Postawę taką wspiera też coraz więcej celebrytów, którzy również zostali odpowiedzialnymi rodzicami.

Pieluszka z kieszonką (pocket-nappy) składa się z dwóch warstw: wewnętrznej, uszytej z włókna naturalnego lub syntetycznego i nieprzemakalnej zewnętrznej, uszytej z poliestru lub bawełny powlekanych warstwą PUL. Pomiędzy tymi dwiema warstwami tworzy się kieszonka, w której umieszcza się wkład chłonny np: z szybkoschnącego mikrowłókna lub antyalergicznej bawełny, bambusa, czy też konopi. Zwykle pieluszka sprzedawana jest w komplecie z wkładami chłonnymi. Do takich pieluszek nie potrzeba już dodatkowych majteczek nieprzemakalnych.
Pieluszki z kieszenią występują w kilku rozmiarach, dostosowanych do wagi i wieku dziecka lub w praktycznej wersji one size (od urodzenia do końca okresu pieluszkowania). Zaletą pieluszek z kieszonką jest bardzo szybki czas schnięcia (oddzielnie suszymy pieluszkę, a osobno wkłady), możliwość stosowania różnych wkładek i tym samym regulacji chłonności oraz łatwość zastosowania.

Pieluszka AIO (ang. all in one – wszystko w jednym) wygląda podobnie jak pieluszka z kieszonką, ale ma wszyty wkład chłonny na stałe. Łatwa w obsłudze, najbardziej zbliżona do pieluszek jednorazowych. Występuje w wersji one size (pieluszka z regulacją rozmiaru od urodzenia do przejścia na nocnik) lub w dwóch rozmiarach. Pieluszka AIO schnie dłużej niż pieluszka z wyciąganym wkładem.

 


Pieluszka SIO (ang. snap in one – zepnij w jedno) składa się z dwóch części: nieprzemakalna osłonka (majteczki) oraz wymienny wkład chłonny, który przypina się do osłonki za pomocą napów (ewntualnie rzepów). Pieluszka jest bardzo ekonomiczna - kiedy dziecko ją zmoczy wówczas wystarczy wypiąć jedynie mokry wkład i wpiąć suchy, a tym samym użyć osłonkę ponownie. Występuje w wersji one size lub w kilku rozmiarach. Dzięki wypinanym wkładom schnie bardzo szybko. Dodatkowym atutem jest możliwość użycia biodegradowalnych wkładów jednorazowych np. w podróży czy chorobie dziecka.

Pieluszka formowana (fitted) kształtem przypomina pieluchę jednorazową. Pieluchy formowane mogą być zapinane na rzepy, napy lub za pomocą zapinki Snappi. Wykonane są z bambusa, konopii, bawełny, mikrowłókna lub innych włókien. Dzięki różnym rozmiarom łatwo dopasowują się do pupy dziecka. Wymagają nieprzemakalnej osłonki, która chroni ubranko przed przemoczeniem. W parze z osłonką, pielucha formowana tworzy podwójne zabezpieczenie przed przeciekaniem (podwójne gumeczki przy udach i pleckach dziecka), co czyni ją najlepszym rozwiązaniem na noc oraz dla dzieci obficie moczących się również w ciągu dnia.

 

 

Pieluszki składane to tradycyjne pieluchy tetrowe, flanelowe, frotowe lub nowoczesna wersja pieluszki składanej tzw. prefold (pielucha w kształcie kwadratu lub prostokąta z kilkoma warstwami chłonnej tkaniny zszytymi po środku pieluszki). Na pieluszki, po ich odpowiednim złożeniu i zapięciu np. na klamerkę Snappi, należy założyć majteczki nieprzemakalne (osłonkę) w celu ochrony ubranka lub pościeli przed zamoczeniem. Praktyczne w pierwszym miesiącu życia dziecka, kiedy to inne pieluszki mogą być za duże.

 

ZALETY STOSOWANIA NOWOCZESNYCH PIELUSZEK WIELORAZOWYCH

 • nie zawierają superabsorbentów, toksycznych barwników, syntetycznych aromatów, kleju i innych chemicznych substancji;
 • przewiewne, co zapewnia właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz pieluszki. Jest to szczególnie ważne w przypadku chłopców, gdyż stosowanie takich pieluszek nie powoduje przegrzewania jąderek;
 • produkowane z naturalnych, wolnych od pestycydów tkanin lub z nowoczesnych tworzyw, które są miękkie, przyjemne w dotyku i mają właściwości oddychające;
 • minimalne ryzyko wystąpienia alergii, nie powodują odparzeń, wysypki, zaczerwienienia;
 • w 100% bezpieczne dla zdrowia dziecka - nie prowadzą do bezpłodności będącej wynikiem przegrzewania jąder u chłopców, ani do zarastania warg sromowych u dziewczynek;
 • wspomagają prawidłowy rozwój stawów biodrowych;
 • wysoka chłonność włókien nowej generacji;
 • są tak samo proste do założenia jak pieluchy jednorazowe;
 • nie wymagają wygotowywania i prasowania;
 • nie trzeba pamiętać o cotygodniowym zakupie pieluszek, wystarczy je kupić raz i zawsze będą pod ręką;
 • można ich używać przy kolejnych dzieciach lub odsprzedać na aukcji internetowej. Należy mieć na uwadze, że nieprzemakalne osłonki PUL niektórych marek mogą się szybciej zużyć i przy kolejnym dziecku będzie je trzeba wymienić na nowe, jednakże pieluszki i wkłady składające się z samej warstwy chłonnej zwykle posłużą 2-4 dzieci. Zużycie pieluszek jest uwarunkowane od częstotliwości prania, a więc i ilości zestawu pieluch.
 • w efekcie końcowym są znacznie tańsze od pieluch jednorazowych;
 •  zero śmieci - są ekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego oraz przyszłych pokoleń.

Niemowlę przebywa w pieluszce niemal 24 godziny na dobę. Przeciętnie dzieci noszą pieluchy do osiągnięcia 2,5 roku życia, a niektórzy rodzice odkładają trening nocnikowy nawet do 3 roku życia. Warto więc zadbać, aby czas ten był dla Twojego dziecka możliwie zdrowy, bezpieczny i przyjemny!

 

 

Opis autorski. Kopiowanie zabronione. OrganicBabies, Copywrited©